• Atom
  • RSS

    Katy Tiger Aquatic Team Has Record-Breaking Weekend at District Meet

    Katy, TX News (January 30, 2017) – The Katy High School varsity swimming and diving team had a record-breaking weekend at the district meet located at Tompkins High School last weekend.

    The team took third place over all in what was one of the fastest district meets Katy ISD has seen in a long time. Diver Chloe Ceyanes was crowned the district champion while fellow diver Hollie Schaper took fourth. In boys diving, Jacob Adkisson was fifth and John Salder placed sixth.

    In swimming, their team broke two school records and received numerous medals. All six relay teams advanced to regionals, along with numerous individual swimmers. Massimo Gasponi broke the Boys 100 Fly record previously set in 2004 and Kaloyan Bratanov broke the Boys 100 Free record previously set in 2003.

    Here are the Results from District Swimming Prelims & Finals:

     

    Girls 200 Medley Relay  

    – 3rd Place Bronze Medal – Fernanda Gamez, Haley Watters, Marissa Watters, Kaelyn Lance

    Girls 200 Free Relay

    – 3rd Place Bronze Medal – Rachael Sanders, Jamie Morgan, Fernanda Gamez, Kaelyn Lance

    Girls 400 Free Relay

    – 4th Place Ribbon – Rachael Sanders, Jamie Morgan, Haley Watters, Wednesday Hunter

    Boys 200 Medley Relay

    – 2nd Place Silver Medal – Kaloyan Bratanov, Jonathan Tucker, Massimo Gasponi, Nathan Einarsson

    Boys 200 Free Relay

    – 4th Place Ribbon – Massimo Gasponi, William Irwin, Kyle Hendon, Nathan Einarsson

    Boys 400 Free Relay

    – 4th Place Ribbon – Jonathan Tucker, David Freeman, Kyle Hendon, Kaloyan Bratanov

     

    Girls 200 Free

    – Breanna Cuzzocreo – 11th

    – Heather Matthews – 12th

    – Mimi Bratanova – 14th

    – Maddie Cotton – 16th

    Boys 200 Free

    – William Irwin – 18th

    – Ben Erickson – 19th

    – Alex Hernandez – 20th

    Girls 200 Individual Medley

    – Haley Watters – 4th Place Ribbon

    – Wednesday Hunter – 8th Place Ribbon

    – Shivani Kapoor – 14th

    Boys 200 Individual Medley

    – Kaloyan Bratanov – 1st Place Gold Medal

    – Kyle Hendon – 15th Place

    Girls 50 Free

    – Kaelyn Lance – 5th Place Ribbon

    – Rachael Sanders – 7th Place Ribbon

    – Alyssa Basaldua – 15th Place

    Boys 50 Free

    – Nathan Einarsson – 5th Place Ribbon

    – Massimo Gasponi – 7th Place Ribbon

    – Drake Rosser – 15th Place

    – David Freeman – 17th Place

    Girls 100 Butterfly

    – Marissa Watters – 3rd Place Bronze Medal

    – Jamie Morgan – 7th Place Ribbon

    – Maddie Cotton – 14th Place

    Boys 100 Butterfly

    – Massimo Gasponi – 3rd Place Bronze Medal

    – Drake Rosser – 12th Place

    – Vito Kiselev – 20th Place

    – Alex Hernandez – 21st Place

    Girls 100 Free

    – Wednesday Hunter – 3rd Place Bronze Medal

    – Kaelyn Lance – 5th Place Ribbon

    – Rachael Sanders – 11th Place

    – Heather Matthews – 13th Place

    Boys 100 Free

    – Kaloyan Bratanov – 1st Place Gold Medal

    – Jonathan Tucker – 9th Place

    – Nathan Einarsson – 12th Place

    – Christopher Perry – 24th Place

    Girls 500 Free

    – Jamie Morgan – 3rd Place Bronze Medal

    – Fernanda Gamez – 4th Place Ribbon

    Boys 500 Free

    – David Freeman – 15th Place

    – Ben Erickson – 16th Place

    Girls 100 Backstroke

    – Fernanda Gamez – 4th Place Ribbon

    – Mimi Bratanov – 9th Place

    Boys 100 Backstroke

    – William Irwin – 15th Place

    Girls 100 Breaststroke

    – Haley Watters – 2nd Place Silver Medal

    – Breanna Cuzzocreo – 11th Place

    – Alyssa Basaldua – 15th Place

    – Shivani Kapoor – 16th Place

    Boys 100 Breaststroke

    – Jonathan Tucker – 8th Place Ribbon

    – Kyle Hendon – 19th Place

    – Christopher Perry – 20th Place

    – Vito Kiselev – 22nd Place

     

    Share Now Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

    Comments are closed.